شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧ sirlik
 
صفحه اصلی|ایران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ابن سینا تاجیکستان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

دانشگاه كشاورزي تاجيكستان

  دانشگاه كشاورزي تاجيكستان از جمله نخستين مراكز آموزشي آسياي ميانه مي‌باشد. سال 1931 بر مبناي دانشگاه كشاورزي آسياي ميانه در شهر خجند دانشكدة ميوه و سبزه‌وات‌شناسي تأسيس گرديد كه در سال 1943 همزمان با ترقيات و پيشرفت بخش كشاورزي، عنوان دانشكدة كشاورزي تاجيكستان را به خود گرفت و در سال 1992 با فرمان حكومت جمهوري تاجيكستان به دانشگاه كشاورزي تاجيكستان تبديل داده شد.

 اين دانشگاه در طي شصت سال به يكي از بزرگترين مراكز آموزشي علوم كشاورزي منطقه اشتهار يافت. دانشگاه مذكور براي صنايع كشاورزي جمهوري و ديگر نواحي سابق اتحاد شوروي متخصصين ترتيب مي‌كند. بيش از 5500 دانشجو در هفت دانشكده يازده تخصص را فرا مي‌گيرند.

  در 50 كرسي و آزمايشگاههاي اين دانشگاه بيش از 480 استاد داراي عناوين گوناگون علمي از جمله 42 نفر پروفسور و دكتري مشغول تدريس‌اند.در اين دانشگاه علاوه بر تربيت كادر متخصص، در ديگر زمينه‌هاي مهم كشاورزي از قبيل  بيوتكنولوژي، تكنولوژي آبياري اراضي دامنه كوهها و ... پژوهشهايي نيز صورت مي‌گيرد. رئيس دانشگاه دولتعلي ميرزايوويچ ميرزايوف مي‌باشد.

بر اساس آمار سال 2001 دانشگاه كشاورزي تاجيكستان هر ساله تعداد 600 نفر دانشجو فارغ‌التحصيل داشته است.

تعداد دانشجوي روزانه: 2845 نفر (2001م).

تعداد دانشجوي غير حضوري: 2250 نفر (2001م).

دانشگاه كشاورزي تاجيكستان از سال تأسيس خود تا سال 2001 بيش از 30 هزار متخصص كشاورزي آماده نموده است.

دانشگاه كشاورزي تاجيكستان داراي بخش آسپرانتور (فوق ليسانس و دكترا) مي‌باشد و با دانشگاهها و مؤسسات علمي و تحقيقاتي كشورهاي مستقل مشترك‌المنافع، امريكا، ژاپن، چين، ايران، هندوستان، افغانستان، لهستان، اسرائيل، آلمان، انگليس، هلند و غيره روابط علمي و تحقيقاتي دارد.

در دانشگاه كشاورزي تاجيكستان4 شوراي مخصوص علمي براي دفاع رساله (پايان نامه‌ها)ي نامزدي و دكتري علوم كشاورزي، اقتصادي، بزرشناسي و آبياري فعاليت دارند.

شعبه‌هايي از دانشگاه كشاورزي تاجيكستان نيز در شهر و نواحي جمهوري تاجيكستان تحت عنوان كالج‌هاي كشاورزي فعاليت دارند، مانند شهرهاي خجند، تورسون‌زاده، ورزاب، مستچاه و غيره.

دانشجويان در 21 رشته در سه مقطع كارشناسي، تخصص و كارشناسي ارشد، در شعبة غيرحضوري با برنامه‌هاي 5 و 6 ساله متخصصين بخش‌هاي كشاورزي مي‌شوند. براي بهتر كردن سطح دانش دانشجويان كارهاي عملي و برنامه‌هاي عملي مخصوص نيز وجود دارد. اصول رهبري (استاد راهنما) و طرز دفاع دانشجويان از دورة كارشناسي وابسته به مقتضيات زمانه است.

 

 

كارهاي علمي و تحقيقاتي:

استادان و پروفسورهاي دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در 7 گروه علمي كرسي‌هاي آموزشي مشغول كارهاي تحقيقاتي عملي و نظري بوده، جهت پيشرفت و   بهبود وضعيت كشاورزي مانند باغ و تاك‌پروري، پيشگيري و طبابت دام و غيره و همچنين در برنامه‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي همچون برنامة حفظ درياچة «اورال» و «ترقيات مناطق كوهي آسياي مركزي» مشاركت فعال دارد.

 

كتابخانه دانشگاه كشاورزي تاجيكستان:

كتابخانة دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1931 همزمان با تأسيس دانشگاه  تشكيل شد و داراي 837 عنوان مجلة علمي تحقيقاتي بوده و علاوه بر اينها مجموعه‌هاي گرانبهاي آكادمي علوم گياه‌شناسي امپراتوري روسية تزاري (سال 1901) و ترمينال تركستان (سال 1912) را در خود جاي داده است.

كتاب‌هاي موجود در كتابخانه اصلاً به زبان‌هاي تاجيكي، روسي و آثاري هم به زبان‌هاي انگليسي و فارسي است.

دانشگاه داراي روزنامه‌اي تحت عنوان «دانش» است كه از سال 1967 به اين طرف چاپ مي‌شود و از سال 1997 هم مجله‌اي با نام «كشاورز» به زبانهاي تاجيكي و روسي چاپ مي‌شود.

 

روابط بين‌الملل:

دفتر روابط بين‌الملل دانشگاه از سال 1978 در دانشكدة دانشجويان خارجي دانشگاه فعاليت مي‌كند. هدف از تأسيس آن ايجاد روابط و پذيرش دانشجويان خارجي و انجام تحقيقات كشورهاي خارجي در امور كشاورزي است.

در سال 2001 و 2002 دانشگاه كشاورزي تاجيكستان بيش از يكصد دانشجو از كشور افغانستان را پذيرش نموده است. در حال حاضر دانشجويان از كشورهاي ازبكستان، قرقيزستان و تركمنستان مشغول به تحصيل مي‌باشند.

 

امور فرهنگي دانشگاه:

تربيت فرهنگي جوانان در دانشگاه بر اساس معنويات، فرهنگ، وطن‌پرستي، والائيت قانون، خودشناسي ملّي، احترام نياكان، حس افتخار نسبت به ادبيات و فرهنگ بيش از هزارساله مي‌باشد. بر اين اساس اين بخش سعي مي‌كند روزهاي جشن و همايش‌هاي فرهنگي و روزهاي يادگاري دانشكده‌هاي دانشگاه را برگزار مي‌كند.

 

آثارخانه (موزه)ي دانشگاه كشاورزي تاجيكستان:

آثارخانه‌اي هم وجود دارد كه از سال 1928 فعاليت دارد كه بيش از 500 نگارة تاريخي را در خود جاي داده است.

 

خوابگاه دانشگاه كشاورزي تاجيكستان:

خوابگاه دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در 2 ساختمان بوده، حدود 200 دانشجوي داخلي و خارجي را در خود اسكان داده است. همچنين باغ زيبا، ميدان ورزشي، مركز حفظ تندرستي و فروشگاه كتاب و آشخانه و چايخانه از امكانات دانشگاه و خوابگاه مي‌باشند. علاوه بر اين گروه سرودي نيز با نام  «گلدسته» نيز فعاليت دارد.

 

دانشكده‌هاي دانشگاه كشاورزي تاجيكستان

دانشكدة مهندسي كشاورزي

دانشكدة مهندسي كشاورزي در سال 1934 با هدف آماده نمودن متخصصان كشاورزي تأسيس شده است. در اين دانشكده 6 كرسي وجود دارد كه عبارتند از:

1.      كرسي كشاورزي شيمي و خاكشناسي

2.     كرسي رستني‌پروري

3.     كرسي كشت پنبه

4.     كرسي ژنتيك، نوع‌سازي و تخم‌پروري

5.     كرسي كشت زراعت و توليد خوراك دام

6.     كرسي شيمي

در اين دانشكده 50 استاد از جمله 10 دكتر و پروفسور و 30 نامزد علم مشغول به كار هستند. استادان اين دانشكده در زمينة برداشت حاصل زياد از زراعتهاي غله، لوبيا، پنبه و خوراك دام، انواع روغن، تشخيص مجموعة‌ غذايي معدني زراعت‌هاي كشاورزي، رستني‌هاي نادر و در حال نابودي تحقيق مي‌كنند.

 

دانشكدة باغداري و بيوتكنولوژي كشاورزي

دانشكدة مذكور در سال 1991 تاسيس شده و تا به حال هزاران متخصص را در زمينة خود آماده نموده است. در اين دانشكده 4 كرسي و جود دارد كه عبارتند از:

1.      كرسي سبزوات و تاك‌پروري
2.      كرسي حفظ و نگهداري رستني
3.      كرسي فيزيولوژي رستني و بيوتكنولوژي كشاورزي
4.      كرسي جنگل‌پروري

همچنين زير نظر اين دانشكده، دانشكدة علمي و بيوتكنولوژي نيز فعاليت دارد.

در دانشكده 30 نفر استاد از جمله يك آكادميسين 5 پروفسور و 15 نامزد علم و دانشيار مشغول به كار هستند.

دانشمندان و استادان اين دانشكده جهت پيشرفت، تهيه و بهبود ميوه‌جات مانند انگور و سبز‌يجات، حفظ و نگهداري زراعت‌هاي كشاورزي از آفات نباتي تحقيقات انجام مي‌دهند.

نخستين بار در كشور با همكاري استادان دانشكده اصول ميكروكلونولي پرورش سيب‌زميني تخمي بدون ويروس و درختان ميوه‌دهنده به سامان رسيده  و براي توليد آن توصيه‌ داده شد. و نتيجة اين در نمايشگاههاي داخلي و خارجي جوايزي را نيز به خود اختصاص داده است.

 

دانشكدة تجارت كشاورزي

دانشكدة تجارت كشاورزي تاجيكستان، جوان بوده و در سال 1997 تأسيس گرديده است. هدف از تأسيس آن آماده نمودن متخصصان جهت نگهداري سبزيجات و تاجران بخش كشاورزي مي‌باشد.

اين دنشكده داراي دو كرسي به ترتيب زير مي‌باشد:

1.      كرسي كاركرد و نگهداري محصولات كشاورزي

2.      كرسي محصولات لبني

در دانشكدة تجارت كشاورزي 35 استاد از جمله 4 پروفسور و 8 دانشيار شاغل به تدريس هستند. همچنين در اين دانشكده، كارخانة كوچك تكنولوژي، مركز فروش مواد كاركردشدة كشاورزي با هدف تجربة آموزي علمي بيشتر دانشجويان فعاليت مي‌كند.

علاوه بر اينها محققان دانشكده در مورد اصول نو نگهداري سيب زميني تحقيقاتي انجام مي‌دهند.

 

دانشكدة دهقاني و كشاورزي

دانشكدة دهقاني و كشاورزي در سال 1994 با هدف آماده نمودن متخصصان كشاورزي تاسيس شده است. اين دانشكده داراي كرسي‌هاي زير مي‌باشد:

1.      كرسي تشكيل كشاورزي شخصي

2.      كرسي اساس‌هاي بزرشناسي

3.      كرسي دامداري

4.      كرسي اساس‌هاي مكانيكي و برقي‌كناني

در دانشكدة دهقاني و كشاورزي 36 كارمند از جمله دو پروفسور و 11 دانشيار فعاليت دارند. همچنين دانشكده در نواحي ياوان، دنغره و حصار در زمين بيش از 2000 هكتار پايگاههاي تعليمي و توليدي تشكيل نموده، مشغول توليد پنبه، غلّه‌دانه، سبزيجات، خربزه و هندوانه است.

 

دانشكدة مهندسي دام

دانشكدة مهندسي نباتات دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1943 تأسيس گرديد و تا به امروز بيش از 30000 (سي هزار) متخصص فارغ‌التحصيل داشته است.

دانشكدة مهندسي نباتات داراي كرسي‌هاي آموزشي به ترتيب زير مي‌باشد:

1.      كرسي فيزيولوژي دام‌هاي روستا و حيوانات

2.      كرسي خوراك دام و تحليل خوراك

3.      نسل‌پروري و ژنتيك دام روستا ودامپزشك

و در ساختار اين دانشكده نيز :

1.      كرسي‌زبان‌هاي خارجي

2.      كرسي‌ زبان و ادبيات تاجيك

همچنين دو آثارخانه (موزه) نيز فعاليت دارند.

در امور آموزشي اين دانشكده 39 آموزگار  از جملة 6 پروفسور و 25 دانشيار و نامزد علوم كشاورزي مشغول به كار هستند.

عالمان اين دانشكده در مورد نسل اسب سواري تاجيكي، گوسفند تاجيكي، تغذية دام، نسلهاي شهرنوي و ريگري و گوسفندان حصاري، دام سويسي پرمحصول منطقه‌هاي سوب‌تراپيكي تحقيقات لازمي را انجام مي‌‌دهند.

 

دانشكدة دامپزشكي

دانشكدة دامپزشكي دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1963 تأسيس يافت. اين دانشكده داراي رشته‌هاي آموزشي زير مي‌باشد:

1.      رشتة ‌ آناتومي نرمالي وانگل‌شناسي با اساس‌هاي هيستولوژي

2.      رشتة پارازيتولوژي و نظافت حيوانات

3.      رشتة جراحي مامايي و بيماري‌هاي داخلي سرايت‌كنندة حيوانات

4.      رشتة ميكروبيولوژي و ايپيزاتولوژي

 

دانشكدة اقتصاد

دانشكده اقتصاد دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1963 در زيرمجموعة شعبة دانشكدة بذرشناسي با مقصد آماده نمودن متخصصان اقتصاد بخش كشاورزي و حسابداري مالي تأسيس شد.

دانشكده داراي رشته‌هاي آموزشي زير مي‌باشد:

1.      نظرية اقتصادي

2.      اقتصاديات خرد

3.      مديريت و صاحبكاري

4.      تحليل و آمار اقتصادي

5.      حسابداري و ماليه

6.      بازرگاني و حقوق

7.      كامپيوتر و اطلاعات

در اين دانشكده 58 استاد از جمله 5 پروفسور و 28 دانشيار كار مي‌كند.

علاوه بر اين در دانشكده شوراي بررسي دفاع رساله‌هاي نامزدي علم اقتصاد عمل مي‌كند كه اعضاي آن از 8 دكتري علم و 5 نامزد علم عبارتند.

اخيراً متد و شيوه‌ها و مدل‌هاي نو آموزشي و مناسبات بين‌المللي از جمله: اقتصاد بازرگاني، صاحبكاري، تشكل نرخ، اقتصاد كلان، تشكيل بخش‌هاي دهقاني و كشاورزي، اقتصاد جهاني، ارز، بانك و اعتبار، سيستم ماليات، سرمايه‌گذاري، بازرگاني و تجارت كشاورزي در دانشكده به تشكيل شده است.

همچنين آزمايشگاه كامپيوتري هم در دانشكده فعاليت دارد.

 

دانشكدة آبياري

دانشكدة آبياري دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1951 تأسيس گرديد و در آن دانشجويان در زمينه‌هاي مهندسي فنّاوري‌آب، مهندسي ساختمان و فنّاوري‌آب و مهندسان تنظيم زمين را آموزش مي‌بينند

دانشكده داراي رشته‌هاي تحصيلي زير مي‌باشد:

1.      رشتة آبياري

2.      رشتة احيا و حفظ زمين

3.      رشتة ساختمان هيدروتكنيكي و تنظيم زمين

همچنين دانشكده داراي كرسي‌هاي آموزشي به ترتيب زير مي‌باشد:

1.      كرسي‌ آبياري

2.      كرسي‌ احيا و حفظ زمين

3.      كرسي‌ ساختمان هيدروتكنيكي و تنظيم زمين

4.      كرسي‌ استفاده از سيستم آبياري

5.      كرسي‌ ساختمان هيدروتكنيك

6.      كرسي‌ تنظيم زمين

7.      كرسي‌ شبكه‌هاي هيدروتكنيك

8.      كرسي‌ مكانيك ساختمان و هيدروليك

9.      كرسي‌ فيزيك و تربيت بدني

10.  كرسي‌ مركز تندرستي

11.  كرسي‌ آزمايشگاه علمي تحقيقاتي هيدروليك

استادان مشغول به كار در دانشكده 50 نفر بوده كه از مجموع آنها 5 دكتر و پروفسور و 13 دانشيار و نامزد علم هستند.

دانشمندان و استادان دانشكده تحقيقاتي علمي در زمينة بهبود نظام آبياري و استفاده‌ مفيد از آب و زمين، بهره‌برداري صحيح از كانال‌هاي آبياري، بهره‌برداري صحيح از باران جهت آبياري كشتهاي ديمي، استفاة مفيد از ذخاير آبهاي زيرزميني ، تكميل ساخت شبكة هيدروتكنيك، روند بهداشت سدهاي كوچك آب، تقسيمات آبي و آبياري زراعت‌هاي كشاورزي در شرايط كوهستاني و دامنه‌‌هاي كوه، تنظيم برنامة آب‌هاي زيرزميني موضع‌هاي كشاورزي و شوره‌زارها انجام مي‌دهند.

محققان و دانشمندان كرسي فيزيك دانشكدة آبياري دانشگاه كشاورزي تاجيكستان، به تحقيق در زمينة خصوصيت‌هاي الكتروفيزيكي كريستال‌هاي مايع، شهرت ‌جهاني دارند.

 

دانشكدة مكانيزه كردن كشاورزي

دانشكدة مذكور در سال 1964 تشكيل گرديد و داراي 9 كرسي به ترتيب زير مي‌باشد:

1.      كرسي رياضي آلي

2.      كرسي ترميم ماشين‌ها و تكنولوژي فلزات

3.      كرسي فعاليت حفظ طبيعت

4.      كرسي برقي و اتوماتيك نمودن كشاورزي

5.      كرسي تراكتورها و اتومبيل‌ها

6.      كرسي نظرية مكانيك

7.      كرسي جزئيات ماشين‌ها و مهندسي

8.      كرسي ماشين‌هاي بخش كشاورزي

9.      كرسي مكانيزه كردن گاوداري‌ها

در دانشكده بيش از 70 استاد كاردان و با تجربه از جمله 20 پروفسور، 40 نامزد‌هاي علم مشغول تدريس و تحقيق مي‌باشند كه داراي 70 تقديرنامة اختراع و ابتكار هستند و همچنين بيش از 1800 اثر علمي چاپ نموده‌اند.

 

 دانشكدة دانشجويان خارجي

دانشكدة دانشجويان خارجي دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1978 تأسيس گرديد.

دانشجويان خارجي بر اساس شرط‌نامه و توافق‌نامه پذيرفته شده، از مزايا و حقوق شهروندان تاجيك از دانشگاه برخوردارند. روش تدريس بر اساس درخواست دانشجويان به زبان دولتي يا روسي صورت مي‌گيرد. براي سريعتر آموختن زبان روسي توسط دانشجويان خارجي، در زيرمجموعة دانشكده كرسي مخصوص آموزش زبان روسي وجود دارد.

در شعبة آمادگي (پيش‌دانشگاهي) دانشجويان غير از زبان روسي، درس‌هايي مانند مباني شيمي، بيولوژي، فيزيك، رياضي و ديگر دروس مربوط به رشتة مورد نظرشان را مي‌خوانند.

 

دانشكدة غايبانه (غيرحضوري)

دانشكدة غايبانة (غير حضوري) دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1950 تحت شعبة غائبانه (غير حضوري) براي ارتقاي سطح دانش كارمندان بخش كشاورزي جمهوري تشكيل گرديد كه در ابتدا در رشته‌هاي بذرشناسي، دامپزشكي، مكانيزه كردن كشاورزي، بهداشت حيوانات و اقتصادي متخصص تربيت مي‌كرد.

در سال 1957 به سبب افزايش تعداد دانشجويان، شعبة غايبانه (غير حضوري) به دانشكدة غائبانه (غير حضوري) تبديل شد.

رشته‌هاي تحصيلي اين دانشكده به شرح ذيل مي‌باشد:

1.      بذرشناسي

2.      باغ و تاك‌پروري و بيوتكنولوژي كشاورزي

3.      مهندسي دام

4.      مكانيزه كردن كشاورزي روستا

5.      آبياري

6.      تجديد و حفظ زمين

7.      تنظيم زمين

8.      برقي‌ و اتوماتيك نمودن بخش كشاورزي

9.      اقتصاديات و مديريت بخش‌هاي محصولات كشاورزي

10.  حسابداري

11.  دامپزشكي

12.  رشتة نگاهداري و كاركرد محصولات كشاورزي

13.  رشتة بازرگاني

 

 دانشكدة تكميل اختصاص

 دانشكده تكميل اختصاص دانشگاه كشاورزي تاجيكستان در سال 1966 با مقصد ارتقاي سطح تخصص آموزگاران جوان دانشگاه و رهبران روستا و كارمندان بخش كشاورزي تأسيس گرديد. اين دانشكده كه از سال 1996 از فعاليت باز مانده بود، با قرار مخصوص رياست دانشگاه كشاورزي تاجيكستان از سپتامبر سال 2000 دوباره فعال شد.

دانشكدة تكميل اختصاص با در نظر گرفتن نياز اقتصادي و بازاري براي تخصص‌هاي گوناگون 14 برنامه را آماده نموده است كه بر اساس آنها استادان ورزيدة كشاورزي به استادان جوان دانشگاه درس مي‌دهند.

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
تعیین جهت قبله- قبله نما

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

كتابخانه ديجيتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

حرم مطهر

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي

پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي

فرهنگستان زبان و ادب فارسي

پژوهشگاه

بنیاد سعدی

انجمن

رودکی

سفارت

مرکز منطقه ایی اطلاع رسانی علوم وفناوری

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 4406
Visitorsofday : 15
Visitorsofpage : 1024759
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.8906

صفحه اصلی|ایران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت